Nie daj się oszukać!
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Wiktor Gowin Doradca Finansowy nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Wiktor Gowin Doradca Finansowy

1

Nie daj się oszukać!

Autor: Wiktor Gowin Doradca Finansowy, publikacja: 2017-08-30

Na rynku finansów aż roi się od pośredników próbujących sprzedawać usługi banków, towarzystw ubezpieczeniowych i firm pożyczkowych. Osoby niemające na co dzień styczności z rynkiem finansowym mogą czuć się zdezorientowane i zagubione w natłoku ofert i informacji. Bardzo łatwo można paść ofiarą nieuczciwego postępowania. Co zrobić, aby nie pozwolić narobić sobie kłopotu?

Zdjęcie nr 1

Warto przestrzegać kilku zasad:

  • Nie ufaj, jeżeli ktoś obiecuje Ci gruszki na wierzbie. Jeżeli doradca w banku od razu mówi, że finansowanie otrzymasz na 100%, wiarygodność takiej osoby należy poddać w wątpliwość. Każda decyzja kredytowa poprzedzona jest analizą wielu informacji o potencjalnym kliencie. Co więcej, decyzja zazwyczaj podejmowana jest najpierw wstępnie, następnie następuje weryfikacja dokumentów. Do czasu uruchomienia umowy kredytowej nikt nie może dać 100% gwarancji wypłaty środków.
  • Bądź świadomy tego, co podpisujesz. Czytaj dokumenty, które podpisujesz, a jeżeli nie jesteś pewien ich treści lub znaczenia, zapytaj pracownika, który ten dokument przedstawił do podpisu. Ta osoba ma obowiązek wyjaśnienia wszystkich zapisów.
  • Kontroluj zapytania kredytowe. Wszystkie banki ściągają raporty o swoich klientach z Biura Informacji Kredytowej, czyli BIK. Jest to instytucja, która wystawia ocenę każdej osobie fizycznej na podstawie informacji o tym, jakie posiada ona zobowiązania, jak terminowo są one regulowane oraz jakie zapytania kredytowe są składane. Oczywiście kluczowym aspektem jest brak opóźnień, ale bardzo ważna jest też liczba zapytań kredytowych. Banki niechętnie pożyczają osobom, które odpytują w każdym napotkanym banku, dlatego warto jest ograniczyć liczbę zapytań kredytowych do całkowitego minimum. Jeżeli korzystasz z usług pośrednika, ustal dokładnie, jak wiele zapytań będzie złożonych i w jakich instytucjach. Można też pokusić się o założenie alertu BIK. Korzystając z tej opcji, otrzymasz momentalnie SMS z powiadomieniem o każdym złożonym zapytaniu.
  • Znajdź sprawdzonego doradcę finansowego. Doradca finansowy jest osobą mającą wykształcenie ekonomiczno-finansowe oraz znającą realia tego skomplikowanego rynku. Co więcej, jest to osoba niezależna, czyli niezwiązana z żadną konkretną instytucją finansową. Oznacza to, że doradzi rzetelnie na podstawie swojej najlepszej wiedzy, a nie zarekomenduje produkt, z którego ma korzyść. Rolą doradcy finansowego jest profesjonalne przeprowadzenie wywiadu, tak aby poznać sytuację finansową swojego klienta i zbadać jego potrzeby. Dopiero po takim poznaniu swojego klienta można trafnie rekomendować produkty i rozwiązania. Korzyścią z takiego spotkania może być obniżenie kosztów finansowych, zdobycie dodatkowego finansowania, niezależności finansowej, a także zabezpieczenie bliskich, majątku lub swojej przyszłości.

Opracował:
Wiktor Gowin
Wiktor Gowin Doradca Finansowy

Doradca finansowy - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 3 093 Doradców Finansowych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o finansach